Tak a je doma. Ten menší. Celé tehotenstvo si uvažovala, ako to asi potom bude. Cítiš sa všelijako, starší „vyrástol“ za tých pár dní v pôrodnici nesmierne, veľmi ti chýbal, to menšie je ti možno trochu cudzie.

Napriek všetkým predstavám je všetko aj tak inak. Isté veci si človek prosto dopredu vyjaviť nevie a toto je jedna z nich.

Pretože sú dvaja, pretože už nikdy nič nebude ako predtým, pretože ruky máš len jedni, času toľko isto a všetkého dvojnásobok. Tak vitaj vo svete viacdetných:) Ak si doteraz žila ako-tak sporiadane, teraz si vďačná za každú sekundu kľudu, za každý deň, keď sa ešte dá ísť von, za každú každučkú pomocnú ruku, za každé milé a povzbudivé slovo.

Začínaš rozumieť. Aj tým mamám, ktoré si doteraz stretávala a ich náladám. Aj tým, ktoré si v duchu odsudzovala, že teda toto ty určite nie a takto už vôbec, už  rozumieš tomu, že robia kompromisy. A ten chlapček, ktorý bol pre teba pred rokom úplná nočná mora a jeho mama, ktorá ho nezvládala je ti dnes taká blízka. Pretože to vidíš. Vidíš ten dennodenný boj, vidíš seba prehrávať a víťaziť a tvoje dieťa tiež.

Začínaš obdivovať. Tvoju mamu, babku, ach, veď nás bolo toľko, ako to stíhala? Tá tvoja kamoška, čo má doma tri, ako to, že keď jej zavolám, stále povzbudí? A tá, ktorá má päť, tá to ako zvládla? Prídeš na to. Daj si čas.

Začínaš viac stíhať. To čo som doteraz robila?, pýtaš sa. Zrazu si oveľa zorganizovanejšia, viac stíhaš, dve deti obriadiš skôr ako to jedno predtým, stíhaš ísť nakúpiť, deti vybehať a ešte aj cestou čosi vybaviť. Prekonávaš všetky svoje predstavy o sebe.

Začínaš vnímať, že nie všetko je v tvojich rukách. Knihy o výchove sú vec výborná, ale ak máš taký spánkový deficit, že skutočne ledva stojíš na nohách, tak tá teória ostáva len teóriou. Hádžeš svoje doterajšie predstavy do koša a začínaš odznova. Pravdivejšie, pokornejšie.

Začínaš si veriť ako matka. To dojčenie si zvládla ani nevieš ako. Mladšie priberá a prospieva len tak mimochodom. Staršie s tými plienkami skončilo jednoduchšie, ako si si myslela a ako už krásne rozpráva, zisťuješ.

A cez to všetko získavaš. Nesmierne veľa. Už nikdy nebudeš ako predtým, pretože si oveľa ďalej, ako si si kedy myslela.

Ďalšie dieťa ťa nesmierne posunulo.