Narodilo sa vám dieťatko, snažíte sa zvládnuť nové povinnosti, zladiť svoje potreby s potrebami novej rodiny. Toto pravdepodobne nie je čas, keď chcete hneď otehotnieť.

Ako predchádzať tehotenstvu? Síce nechcete užívať hormonálnu antikoncepciu, ale na druhej strane – čokoľvek iné vyzerá zložitejšie a časovo náročné a popri vyčerpávajúcej starostlivosti o bábätko si neviete predstaviť investovať energiu do čohokoľvek iného. Navyše sa bojíte, lebo chcete mať skutočnú istotu, že teraz neotehotniete. Nehovoriac o mamičkách po cisárskom reze, ktorým po pôrode pohrozia, že je pre ne rizikové znova otehotnieť do roka po pôrode. Poslednou kvapkou je gynekologická prehliadka po skončení šestonedelia, keď si často mamičky vypočujú od lekára túto vetu: „Napíšem vám hormonálnu antikoncepciu, pretože dojčenie neposkytuje 100 % ochranu pred tehotenstvom.“

Ak dojčíte a chcete predchádzať tehotenstvu, neznamená to, že hormonálna antikoncepcia predstavuje jedinú istotu. Využite dojčenie a laktačnú amenoreu v kombinácii s Creightonským modelom vo svoj prospech.

Systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu môžete používať aj počas dojčenia

A to s rovnakou efektivitou, ako keď používate túto metódu kedykoľvek počas svojho života –  spoľahlivosť pri prechádzaní tehotenstvu je až 96,8 %, čo je porovnateľné s účinnosťou hormonálnej antikoncepcie. Nejde o nejaké neurčité odhadovanie plodných a neplodných dní alebo o ich teoretický výpočet. Nejde o „lotériu“ a dúfanie so zatajeným dychom, že to nejako dopadne.

Aj počas dojčenia môžete účinne predchádzať tehotenstvu. A ak znova túžite po bábätku, systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu vám potom aj počas dojčenia pomôže s určením najlepších dní pre snahu o počatie ďalšieho bábätka. Dojčiť môžete ďalej aj počas tehotenstva a po pôrode ďalšieho bábätka.

Systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu je založený na pozorovaní konkrétnych a sledovateľných prejavov plodnosti ženského tela, ktoré sa prejavujú rovnakými znakmi bez ohľadu na to, či dojčíte a nemáte ešte cyklus alebo máte nepravidelné či pravidelné cykly – jednoduché princípy tejto metódy sú použiteľné v každom období života. Po tom, čo sa ich raz sa naučíte, s ľahkosťou ich môžete využívať celý reprodukčný život.

 

dojcenie-a-babatko-3Čo sa o svojej plodnosti počas dojčenia dozviete?

Aké to bude, keď budete používať Creightonský model?

Spoľahlivé: Budete s istotou vedieť, ktoré dni sú plodné a ktoré nie sú plodné.

Jednoduché: Budete sledovať len jeden jednoduchý znak – hlien krčka maternice pri bežnej hygiene na toalete bez potreby vnútorných vyšetrení.

Časovo nenáročné: Pozorovanie plodnosti sa robí pri bežnej hygiene na toalete. Ak budete pozorovať hlien, strávite na toalete o pár sekúnd viac než obvykle.

S úctou k plodnosti a k manželskému zväzku: Systém FertilityCareTM  podľa Creightonského modelu podporuje komunikáciu a porozumenie medzi manželmi. Opakovane otvára otázku toho, čo ktorý partner vo vzťahu momentálne chce – či prišiel čas na bábätko alebo či je pár naďalej rozhodnutý, že momentálne chce využívať neplodné dni cyklu. Manželia používajúci túto metódu omnoho lepšie poznajú a chápu to, prečo ich partner uvažuje tak, ako momentálne uvažuje.

Nebudete na to sami: Systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu je metóda, ktorú sa učíte spoločne s lektorom, s ktorým môžete prejsť všetky svoje obavy a dostanete na mieru šité odporúčania, vysvetlenia a odpovede. Vďaka našej webovej stránke (www.plodar.sk), vám pomôžeme nájsť lektorku.

Začať sa učiť sledovať svoje znaky plodnosti môžete kedykoľvek počas dojčenia. Dohodnite si s lektorkou úvodnú prezentáciu, na ktorej sa dozviete všetko potrebné.

Ak ste túto metódu používali už aj pred tehotenstvom, najlepší čas, keď začať znovu používať systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu, je hneď, ako po pôrode prestanete krvácať. Dohodnite si stretnutie so svojou lektorkou.