„Aspoň to bolo skoro…. Niečo s dieťatkom nebolo v poriadku… Aspoň teraz viete, že môžete otehotnieť…“

Toto sú niektoré veci, ktoré sa hovoria ženám po potrate. Ľudia nemajú zlé úmysly, keď hovoria tieto veci, ale tieto vyhlásenia nie sú to, čo ženy chcú počuť. Nebola som si plne vedomá necitlivosti vyhlásení, až do svojej vlastnej skúsenosti.

Sedela som na pohotovosti, pozerala na televíziu a modlila som sa, aby Boh ušetril život v mojom vnútri. Ľudia z pohotovosti prichádzali a odchádzali. Spomínam si, že som kričala „Prosím, zachráňte moje dieťa, moje dieťa umiera!“ Sedela som, čakala, kedy zavolajú moje meno. Cítila som bezmocnosť, že nemôžem ochrániť svoje nenarodené dieťa. Nikto nereagoval na môj krik, pretože ten prichádzal z môjho srdca. Sedela som a čakala…

Od večera som krvácala a bolo to menej ako týždeň, čo som videla dve čiarky na tehotenskom teste, ktoré ukazujú, že nový život prichádza do našej rodiny. Aj keď to bol len týždeň, milujem to dieťa, čo rastie vo mne a viem, že všetkým členom našej rodiny by prinieslo radosť.

Sedela som na pohotovosti a zdalo sa, že moje krvácanie sa zhoršuje každou minútou. Moja nádej sa zmenšovala a čas na hodinách sa spomalil. Po čase, ktorý sa zdal ako večnosť ma zavolali k lekárovi, ktorý sa usiloval urobiť testy, aby videl, čo sa dá urobiť na záchranu dieťatka. Prepadlo ma zúfalstvo, keď mi lekár povedal, že potrvá niekoľko dní, kým dieťatko úplne odíde z môjho tela. Nie! Moje vnútro vykríklo hrôzou a žiaľom. Prečo sa to deje mne? Nikdy som nepotratila a mala relatívne zdravé tehotenstvá. Prečo teraz?!

Šla som domov zdieľať správu s mojím manželom. Nasledujúci týždeň bol veľmi emotívny. Moja dcérka prechádzala z bezpečia môjho tela do bezpečia svojho Otca v nebi. Pomenovali sme ju Maryrose. Ako som už napísala, prežívala som obrovský smútok s vedomím, že nikdy nebudem držať Maryrose v náručí. Mám vieru a nádej v Bohu, že raz sa s ňou stretnem v nebi a práve teraz dohliada na mňa a moju rodinu s ostatnými anjelmi v nebi. Naše deti boli smutné, keď sa dozvedeli o strate ich sestričky Maryrose. Moja dcéra kreslí obrázky a hovorí, že jej sestrička je v nebi a raz – v jeden deň budú spolu. Dvadsať percent tehotenstiev končí spontánnym potratom. Strata dieťaťa spontánnym potratom je zničujúca, bez ohľadu na to, ako dlho je žena tehotná. Mali by sme vnímať potrat ako stratu dieťaťa, nového života, člena rodiny. Žiaľ je veľmi intenzívny a nikdy úplne nevymizne, ani po fyzickom „uzdravení“.

Rôzne faktory sú základom výskytu spontánneho potratu. Medzi ne patria genetické, hormonálne, anatomické, imunologické a mikrobiologické variácie. Lekárska obec pomaly uznáva, že žiaden potrat nemožno považovať za normálny. Všetky potraty sú výsledkom patofyziologických reprodukčných udalostí.

Creighton Model Fertility CareTM System a NaProTechnology využíva svoje poznatky ako nástroj na určenie diagnózy reprodukčného zdravotného problému, spôsobujúceho opakované spontánne potraty.

Rozsiahly lekársky výskum NaProTechnology ukázal, že 85% žien s opakujúcimi sa potratmi má endometriózu. Ženy s opakujúcimi sa potratmi môžu mať aj hormonálne abnormality, poruchy ovulácie a poruchy hlienových cyklov. Dobrou správou je, že pomocou

NaProTechnology tieto zdravotné problémy môžu byť diagnostikované a úspešne liečené vyškoleným lekárom. Páry a rodiny nebudú musieť ďalej trpieť opakujúcimi sa potratmi a môžu veriť, že privedú na svet zdravé dieťatko prostredníctvom Creighton Model Fertility CareTM Systém a NaProTechnology. Strata Maryrose ma naučila, že každý život bez ohľadu na to aký je krátky je vzácny a  skutočný dar. Bola som požehnaná aj keď len na krátku chvíľu nosiť nový život vo mne. Bol počatý z lásky a v láske odišiel k Bohu.

Ako tu sedím a píšem toto svedectvo braček alebo sestrička Maryrose rastie vo mne. Mala som trochu obavy z nasledujúceho tehotenstva, ale mám vieru v Božiu vôľu pre našu rodinu a tiež, že Maryrose sa pozerá skrze toto dieťatko z neba. Moje deti sa veľmi tešia z toho, že budú mať ďalšieho súrodenca a to mi veľmi pomohlo. Milujú hovoriť ľuďom, že máme sedem detí v našej rodine, nikdy nevynechajú Maryrose v počte detí našej rodiny. Ony vedia, že aj jej život bol dôležitý a niečo pre nás znamenal.

Takže ak poznáte ženu, ktorá mala spontánny potrat objímte ju a plačte spolu s ňou. Buďte spolu s ňou v čase jej smútku. To bude najväčší darček, ktorý môžete dať. Mne to veľmi pomohlo.

Nikdy nezabudnem na Maryrose. Ona je chýbajúcou súčasťou našej rodiny.

 

Zdroj:

http://intouchfertility.com/blog/miscarriage-someone-missing-our-family