Otázky & odpovede

Miera úspešnosti metódy

Pre tých, ktorí sa snažia otehotnieť, aká efektívna je Vaša metóda?

V prípade normálnej plodnosti, metóda dosahuje nasledujúcu mieru úspešnosti:

  • 76% efektivita pri pomoci párom dosiahnuť tehotenstvo v prvom cykle
  • 98% efektivita pri pomoci párom dosiahnúť tehotenstvo v šiestom cykle

V prípade neplodnosti, metóda vie dosahovať úspešnosť až 80%, čo však závisí od diagnózy.

Pre tých, ktorí sa snažia vyzhnúť počatiu, aká efektívna je metóda?
Pre páry, ktoré sa snažia vyhnúť tehotenstvu, efektivita je 96.8% to 99.5%.
Čo je NaPro? (Natural Procreative Technology, NPT) Prirodzené počatie

NaPro (alebo Natural Procreative TechnologyNaProTECHNOLOGY® or NPT) Prirodzené počatie je nová reprodukčná veda, ktorá spolupracuje s prirodzeným menštruačným cyklom ženy.

Bol vyvinutý medzinárodne za posledných 30 rokov ako séria lekárskych aplikácií založených na štandardizovanom posudzovaní biomarkerov plodnosti [menštruačného] cyklu, známy ako Creighton Model FertilityCare systém. Môže byť použitý na diagnostiku a liečbu neplodnosti, potratov, nepravidelného krvácania, endometriózy, znížené AMH a polycystické vaječníky. Taktiež môže byť použitý k optimalizácií plodnosti pred počatím.

Mnoho žien používa Napro taktiež pri ženských zdravotných problémoch, vrátane PMS, popôrodnej depresii, pred menopauzou a príznakov endometriózy alebo polycystických vaječníkov.

Čo je CrMS - Creighton Model Fertility Care System?
CrMS – Creighton Model Fertility Care ™ – Creighton model system učí ženy a páry rozpoznať, pochopiť a zaznamenávať zmeny, ktoré nastanú v priebehu plodnosti [menštruačného cyklu].

Tieto zmeny [biomarkery] ukazujú, či reprodukčný systém funguje normálne, alebo nie. Tento systém pomáha ženám a párom takmer presne určiť ovuláciu, ale tiež identifikuje príčiny neplodnosti alebo potratu.

Môže byť použitý ako efektívny systém plánovania rodičovstva, rovnako aj ako metóda na identifikáciu biomarkerov spojených s neplodnosťou alebo potratom.

Aký je postup, ak sa chcem o CrMS dozvedieť viac, prípadne sa ho naučiť?
Nakontaktujte sa na školiteľku CrMS. Ona Vám oznámi termín a miesto konania najbližšej úvodnej prezentácie, na ktorej vám všeobecne predstaví systém CrMS. Prezentácia trvá asi hodinu a hneď po nej sa pár/žena v prípade záujmu môže začať učiť metódu používať.
Ako sa vyučujte CrMS?
CrMS sa vyučuje na individuálnych školeniach, ktoré si naplánuje pár so školiteľkou hneď po prezentácii. Jedno školenie trvá asi hodinu a prebieha osobne alebo na diaľku cez internet. Prvé 4 školenia sú naplánované s odstupom 2 týždňov, ďalšie školenie by malo byť po mesiaci, ďalšie po troch mesiacoch a ďalšie po 6 mesiacoch od posledného školenia. Prvý rok by sa mal pár stretnúť so školiteľkou asi na 8 individuálnych školeniach. Následne sa školenia plánujú s pol až ročným časovým odstupom. Tento plán školení je orientačný, všeobecne sa postupuje podľa individuálnych potrieb klientov.
Koľko stojí vyučovanie CrMS?

Prezentácia i individuálne školenia sú spoplatnené. Pre konkrétne sumy sa informujte u školiteľky. prípade, že si skutočne nemôžete dovoliť hradenie celých nákladov na školenia, prosím, oboznámte s tým  vašu lektorku. O.z. PloDar má pre vás riešenie.

Musí sa stretnutí zúčastňovať aj muž?
Nemusí, ale pre lepšie používanie systému je vhodnejšia aj účasť muža. Systém používajú obaja, preto je potrebné, aby mu muž rozumel. Niektoré témy sa týkajú výlučne aktivít ženy, iné zasa aktivít spoločných.
Mám veľmi nepravidelné cykly. Vedela by som pomocou CrMS rozlíšiť plodné a neplodné dni?
CrMS určuje plodnosť aktuálneho dňa veľmi presne bez ohľadu na to, či je cyklus pravidelný alebo nepravidelný.
Hlien pozorujem každý deň. Ako budem vedieť rozoznať plodné dni od neplodných?
Aj ženy, ktoré majú hlien stále alebo takmer stále, sa s pomocou školiteľky vedia naučiť rozlíšiť hlien, ktorý súvisí s plodnosťou od hlienu, ktorý s ňou nesúvisí.
Som po pôrode a ešte nemám menštruáciu. Môžem aj ja používať CrMS na plánovanie rodičovstva?
Áno. Najlepšie je začať so značením hneď, ako ustúpi popôrodné krvácanie. Návrat plodnosti po pôrode sa môže vyskytnúť pred prvou menštruáciou a pri používaní CrMS sa to dá ľahko rozpoznať.
Čo mám robiť, ak chcem CrMS použiť na liečbu neplodnosti, spontánneho potratu alebo môjho gynekologického problému?
Je vhodné mať dobre odsledované 2 celé menštruačné cykly pomocou CrMS.  Lekár vyškolený v NaProTechnológii na základe vašich záznamov stanoví ďalší medicínsky postup. Je dobré dohodnúť si stretnutie vopred.
Ako prebieha diagnostika a liečba neplodnosti pomocou NPT?/Čo je charakteristické pre diagnostiku a liečbu pomocou NPT?
V niektorých prípadoch už na základe CrMS sledovania lekár navrhne vhodnú liečbu. Medicínske sledovanie v prípadoch, kedy problém nie je zrejmý z CrMS tabuľky, spočíva v odsledovaní hormonálnych hladín estrogénu a progesterónu, a ultrazvukového sledovania dozrievajúceho folikulu. Takéto sledovanie   menštruačného cyklu je ideálne priamo špecializovaným lekárom, alebo po jeho naplánovaní  s pomocou CrMS záznamu je možné dohodnúť odbery a UZ sledovanie v mieste vášho bydliska. Liečba spočíva v korekcii diagnostikovaných problémov. Používajú sa preparáty, ktoré sú podľa možnosti identické s ľudskými hormónmi tak, aby sa dosiahol fyziologický stav plodnosti.
Rieši NPT aj mužskú neplodnosť?
Áno, NPT sa dá použiť aj v prípade absolútnej väčšiny párov, kde bol diagnostikovaný mužský faktor zníženej plodnosti. Jediným prípadom, ktorý sa z medicínskeho hľadiska  málokedy dá riešiť, je nulový počet živých spermií.
Ako mi vie NPT pomôcť pri predmenštruačných symptómoch?
NPT vie zaujať účinný terapeutický postoj okrem sterility i k mnohým ďalším gynekologickým a pôrodníckym diagnózam či problémom. Jedným z nich je účinná liečba premenštruačného syndrómu, ktorú je možné začať hneď pri prvej návšteve gynekológa.
Starostlivosť o plodnosť využíva Creighton Model System a NaProTechnology. Môžete vysvetliť?