Mixované nápoje majú popularitu už niekoľko desiatky rokov, ale zelené nápoje tzv. green smothies sú „in“ posledné roky. Smothie je hustý, zamatovo lahodný nápoj zo zmixovaného  ovocia a zelených listov. Je to ideálne riešenie ako do seba dostať dostatok zelenej zeleniny a ovocia.

ZELENÉ NÁPOJE:

  1. SÚ PRIRODZENOU POTRAVOU a VYŽIVUJÚ ORGANIZMUS

Zelené listy rôznej listovej zeleniny,  rastlín,  ktoré považujeme za buriny, byliniek a divokých rastlín obsahujú účinné látky, ktoré sú navzájom prepojené a posilňujú sa. Pôsobia komplexne. Látky učiňujúce v prirodzenom prostredí sú mnohonásobne účinnejšie, preto i malé množstvo má veľmi pozitívny účinok na naše zdravie. Sú plnohodnotnou stravou, veľmi dobre nasýtia, lebo obsahujú vyvážený pomer živín. Hoci zelené nápoje neničia vírusy, ani baktérie, posilňujú a povzbudzujú prirodzenú imunitu, tým si náš imunitný systém poradí lepšie v boji s nepriateľmi. 

  1. PRINÁŠAJÚ NÁM ENZÝMY a SÚ ZÁSADOTVORNÉ

Každý človek je závislý od prítomnosti enzýmov v organizme. Z chemického hľadiska sú enzýmy látky bielkovinového charakteru, ktoré vlastne nič nerobia, ale slúžia ako katalyzátory t.j. urýchľovače dejov. Životnosť všetkých enzýmov však končí  pri teplote nad 45 °C definitívne. V zelených nápojoch ostávajú enzýmy zachovalé a prinášajú nám úžitok. V tele vytvárajú zásadotvornú reakciu a tým napomáhajú organizmu udržať  správne pH.

 

  1. OBSAHUJÚ CHLOROFYL a VLÁKNINU

Zelené nápoje sú bohaté na chlorofyl. Molekula chlorofylu je podobná molekule hemoglobínu našej krvi. Dr. Swopeová o ňom hovorí, že „zelená krv rastlín sa mení v našom tele na červenú“. Chlorofyl  zlepšuje krvný obraz, urýchľuje hojenie rán a popálenín, zabraňuje vzniku zápalov a infekciám. Vďaka nemu dochádza  k lepšiemu prenosu kyslíka, čo zvyšuje výkon u človeka a odstraňuje sa únavu. Zelené nápoje predstavujú úplné jedlo, na rozdiel od štiav, lebo obsahujú vlákninu. Čím je kefa pre upchatú kanalizáciu, tým je vláknina pre hrubé črevo, odstraňuje nánosy z čreva a tým pomáha jeho správnemu fungovaniu. 

  1. SÚ ĽAHKO STRÁVITEĽNÉ a MAJÚ PRÍJEMNÚ CHUŤ

Majú  príjemnú príchuť vďaka ovociu. Zelené nápoje obľubujú deti od batoliat po pubertiakov, starší ľudia, ktorí majú problém niečo požuvať.  So zavádzaním  u batoliat postupujeme pomaly, začíname 1 lyžicou. Dieťa si už od útleho detstva zvykne na chuť zeleného a potom v neskoršom veku nebude mať problém jesť surové šaláty, lebo je to preňho prirodzená strava.

 

  1. ĽAHKO SA PRIPRAVUJÚ

Stačí iba zmixovať na najvyšších otáčkach umyté listy a ovocie, a môže sa podávať. Takúto prípravu zvládne i malé dieťa. Aká je krátka príprava, také je i rýchle zmývanie riadu, kde nemusíte použiť žiadny saponát na riad, lebo zelené nápoje neobsahujú olej.

 

Zelené nápoje sú vhodné pre každého, pre chorých, pre fyzicky a duševne pracujúcich, pre deti, športovcov, pre tých , ktorý chcú schudnúť. Recepty nájdete v mojom receptári.