Výlučné dojčenie v prvých šiestich mesiacoch pri veľkej väčšine mamičiek prináša so sebou laktačnú amenoreu, potláča ovuláciu, a teda potláča aj možnosť otehotnieť. Je potrebné, aby boli splnené tieto podmienky:

a) bábätko je výlučne dojčené a má menej ako šesť mesiacov

b) bábätko je dojčené podľa jeho potrieb, matka nenaťahuje intervaly medzi dojčeniami, nesnaží sa, aby bábätko prespalo celú noc

c) bábätku sa nedávajú cumlík, fľašu a klobúčiky

d) matka spí spoločne s bábätkom v posteli

e) matka ešte nedostala menštruáciu

f) matka trávi čas s bábätkom a neodchádza od neho na dlhší čas

g) bábätko nie je dokrmované umelým mliekom, žiadnymi tekutinami, napr. „čajíkom“ ani nie je kŕmené tuhou stravou

Pravdepodobnosť otehotnenia pri splnení týchto podmienok je 1 %. Napriek tomu sa často na prehliadke u gynekológa po šestonedelí dozviete:

„Napíšem vám hormonálnu antikoncepciu, dojčenie neposkytuje žiadnu ochranu pred tehotenstvom.“

Pravdepodobnosť otehotnenia medzi 6 – 12 mesiacom, ak matka ešte nedostala menštruáciu a ešte stále sú splnené všetky uvedené podmienky (plus bábätko je prikrmované jedlom), je okolo 6 – 10 %.

Svojej plodnosti môžete rozumieť aj počas dojčenia

 

dojcenie-spolocne kamaratkyČi už sa čas vašej prvej ovulácie počas dojčenia blíži alebo vás čaká ešte niekoľko mesiacov bez ovulácie, aj počas dojčenia môžete jednoducho, časovo nenáročne a spoľahlivo sledovať znaky svojej plodnosti a každý deň presne vedieť, či je plodný alebo neplodný.

Systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu je založený na pozorovaní konkrétnych a sledovateľných prejavov plodnosti ženského tela, ktoré sa prejavujú rovnako, či dojčíte a nemáte ešte cyklus alebo máte pravidelné cykly – jednoduché princípy tejto metódy sú použiteľné v každom období života. Raz sa naučíte, používate celý reprodukčný život. Je to jednoduché, časovo nenáročné a spoľahlivosť tejto metódy pri prechádzaní tehotenstvu je až 96,8 %, čo je porovnateľné s účinnosťou hormonálnej antikoncepcie bez jej negatívnych vedľajších účinkov. A aj počas dojčenia môžete informácie o svojej plodnosti, ktoré vďaka Creightonskému modelu získate, použiť pri snahe otehotnieť. Ak chcete otehotnieť, často sa nesprávne dozvedáte, že musíte najskôr prestať dojčiť.

Matkám sa často nesprávne hovorí: „Chcete otehotnieť? Musíte prestať dojčiť, lebo dojčenie potláča ovuláciu.“

 

Od pôrodu ubehlo určité obdobie a pomaly sa začínate pohrávať s myšlienkou na ďalšie bábätko. Hoci ste sa po šestonedelí dozvedeli, že „musíte užívať antikoncepciu“, inak otehotniete aj počas dojčenia, zrazu musíte „užívať lieky na zastavenie laktácie“ a „prestať dojčiť“, pretože ak ešte stále nemáte menštruáciu, „na vine je“ dojčenie.

Mamička 1,5-ročného dojčeného dieťaťa mala už pred prvým tehotenstvom problém otehotnieť. Dôvodom boli privysoké hladiny testosterónu. Rok po pôrode by s manželom radi počali ďalšie bábätko, stále však nemá menštruáciu. Podľa jej gynekológa však teraz otehotnieť nebude môcť, pretože dojčí a má „vysoké hladiny prolaktínu“. Oslovila druhého gynekológa. Jeho záver cituje: „Jednoducho mám prestať dojčiť a potom sa to môže riešiť. Keďže som s tým nebola spokojná, pokúsila som sa túto situáciu riešiť na poliklinike, kde mali uvedený zoznam vyšetrení na vlastnú žiadosť – no ani tam som nepochodila. Po týždni neúspešného vybavovania som mala pomaly chuť vrátiť diplom, pretože druhá strana sa na mňa “pozerala” v nemom úžase, že ako chcem preboha otehotnieť, keď stále dojčím!“ Hladina prolaktínu je však za normálnych okolností v takom veku dieťaťa rovnaká ako pri nedojčiacich matkách, takže dojčenie ju neovplyvňuje. Táto mamička sa obrátila na NaPro lekára, ktorý jej na základe krvných odberov potvrdil, že dojčenie jej plodnosť neovplyvňuje. Mamička nám nadšená napísala: „Hladinu prolaktínu mám v norme a dokonca v norme mám aj testosterón, čo ma nesmierne teší, lebo nemusím nič ďalej riešiť. Tak sa zdá, že tehotenstvo mi ju upravilo na dlhší čas – či už to bude natrvalo sa uvidí neskôr.“

Štatisticky dojčiace ženy dostávajú menštruáciu priemerne v 14 – 17 mesiacoch po pôrode, ale rozpätie je veľmi široké smerom nahor aj nadol. Pomerne málo mamičiek dostane menštruáciu v prvých pár mesiacoch po pôrode, čo ale neznamená, že nie je vylúčené, aby ste takto skoro menštruáciu dostali, rovnako ako môže byť úplne normálne, ak matka dostane menštruáciu neskôr, napríklad po 2. či 3. roku života dieťaťa.

Systém FertilityCareTM podľa Creightonského modelu vám môže pomôcť, aj ak chcete otehotnieť počas dojčenia

Nemusíte prestať dojčiť! Ak ste pred tehotenstvom s bábätkom, ktoré teraz dojčíte, nemali problém otehotnieť, dá sa očakávať, že ani teraz nebudete mať problémy s otehotnením. Ak sledujete znaky plodnosti prostredníctvom systému FertilityCareTM podľa Creightonského modelu, ešte pred skôr, než dostanete prvú menštruáciu, budete vidieť, že sa „niečo začína diať“. Začnete pozorovať hlien krčka maternice častejšie, vo väčšej kvalite a tieto pozorovania vám poskytnú informáciu, že už čoskoro sa menštruácia vráti a vaša plodnosť sa obnoví. A teda nie je kam sa ponáhľať.

Vaše telo potláča plodnosť vtedy, ak je starostlivosť o vaše dieťatko ešte stále taká náročná, že nie je vhodný čas na nové tehotenstvo. Dôvodom nie je dojčenie ako také. Z hľadiska hladín hormónu prolaktínu matka, ktorá po roku dojčí, je na tom hormonálne približne rovnako, ako matka, ktorá nedojčí. Odstavenie nespôsobí, že starostlivosť o dieťatko bude jednoduchšia. Odstavenie nepomôže návratu vašej plodnosti. Okrem toho, ak lekár zvažuje podať vám lieky, ktoré sa bežne používajú na „zastavenie laktácie“ (bromokriptín), málo sa myslí na to, ako tieto lieky negatívne ovplyvnia nielen vaše dojčenie, ale aj vašu plodnosť (okrem iných závažných možných vedľajších účinkov a už vôbec nehovoriac o tom, že tieto lieky nespôsobia, že sa tvorba mlieka zastaví rýchlejšie, než ak sa tomuto procesu nechá voľný priebeh).

Ak ste už pred tehotenstvom mali problém s plodnosťou a otehotnením, je o to dôležitejšie, aby ste už teraz sledovali svoje znaky plodnosti systémom FertilityCareTM podľa Creightonského modelu. Keď sa vám vráti cyklus, budete v spolupráci so svojim lektorom mať dostatočné informácie o tom, ako kvalitne prebieha ovulácia, či vaše telo počas menštruačného cyklu vylučuje dostatok hormónov – dôležitých pre úspešné otehotnenie a donosenie bábätka, ale aj pre stav imunitného systému a endokrinného systému, správnej hustoty kostí, pre to, aby žena (a spolu s ňou jej okolie) netrpela pred menštruáciou výkyvmi nálad a inými nepríjemnými prejavmi predmenštruačného syndrómu atď. Nestratíte tak mnoho cenných mesiacov „skúšaním“, a ak to bude potrebné, v spolupráci s NaPro lekárom nastavíte potrebnú liečbu.

A keď otehotniete, môžete pokračovať v dojčení naďalej. Dojčenie počas tehotenstva je bezpečné aj pre vaše nenarodené bábätko, aj pre vaše staršie dojčené dieťa. Po pôrode môžete pokračovať v dojčení oboch detí súčasne. Ak by ste potrebovali pomoc s dojčením, hľadajte ju na stránkach občianskeho združenia MAMILA (www.mamila.sk)

dojcenie-a-babatko-4